Olvasólámpás

2024.okt.29.
Írta: Olvasólámpás Szólj hozzá!

Farkas Éva - Hanna-heg

Nos, erről a könyvről végtelenül nehéz írni, ahogyan olvasni is erőt próbáló volt. 196 oldalnyi tömör fájdalom.

hannaheg.png

Hanna, másfélévesen életét vesztette egy kezeletlenül hagyott kórházi fertőzés miatt. Négy nap története, amely örökre megváltoztatta a család életét. Betekintést nyerhetünk az anya szemszögén keresztül a kálváriájukba és újrakezdésükbe. 

A társadalomnak tükör, a hozzátartozóknak bátorítás: a gyászolót magára sose hagyd! Az orvosok számára felkiáltójel, egy anya kérlelése. A könyv a szeretet erejéről, az élet szentségéről, választásaink jelentőségéről, összeomlásról és újrakezdésről szól, arról, hogy van élet a halál után, és hogy a boldogság tanulható.

Ez a memoár ékes bizonyítéka az orvosi hanyagságnak. Minden elismerésem a szerzőt illeti, akinek volt ereje kilépni a komfortzónájából, és ország-világ elé tárta az érzéseit. Szembenézni önmagunkkal, beszélni a bűntudatunkról, amelyen soha semmi se enyhíthet. Hatalmas erő és bátorság lakozik benne, amiért ezt megtette!

Nagyon fontos üzenetet hordoz magában, segítséget nyújthat hasonló helyzetben lévő embereknek. Hiszen nincsenek egyedül. Talán nincs is szörnyűbb annál, mint amikor egy szülő elveszíti gyermekét. Nagyon elkeserítő az a tény, hogy bár Éva minden lépést megtett az igazságszolgáltatás reményében, mégis Hanna haláláért felelős szakemberek a mai napig nincsenek felelősségre vonva...

Továbbá olyan súlyos problémára hívja fel a figyelmet, amelynek nagyobb hangot kellene kapnia. Kicsiny hazánkban az egészségügy rémes állapotban van, ahol az ember már fél bemenni a kórházba, mert nagy eséllyel kórházi fertőzéssel tér haza. (Tisztelet a kivételnek, azoknak, akik a mai napig becsületesen és lelkiismeretesen végzik a munkájukat, és erejükön felül teljesítenek nap, mint nap. Nekik jár az ölelés). Az egészségügyünk, ahogyan a kórházaink állapota is a béka feneke alatt van. Olyan országban élünk ahol minden naposak a kórházi fertőződések, ahol a falakról omlik le a vakolat, ahol nem működnek a légkondik a műtőkben... hiszen nincs elég munkaerő, az ott dolgozók leterheltek, az elavult infrastruktúra, a pénz hiánya mind-mind ezekhez a problémákhoz vezethetőek vissza. (A kórházi fertőződésekről részletesebben itt tudtok olvasni).

Az első sortól kezdve olyan fájdalom költözött a lelkembe, amelyet egyszerűen szavakba sem tudnék önteni. F. Éva és családja, ahogyan sokan hozzá hasonlóan a hadak útját járta meg egy ilyen szörnyű esett után. És azaz erő, ami bennük lakozik! Ami által volt hitük és akaratuk újrakezdeni és tovább élni. 

Az olvasással lassan haladtam, hiszen minden egyes mondattal a valóság arcul csapott, és csak sírni tudtam. 

Ez a történet nem csak egy gyászfolyamat elmesélése, hanem egy haldokló rendszer elleni jogos vád, amellyel az igazságért is küzd. A változásért:

Az orvostársadalom összezár, pedig a szakma presztízsét a színvonalas és emberséges feladatellátás adná. Nem árulás kivetni magunk közül azokat, akik gyógyítás helyett ártanak, ha nem tűrnék meg egymás között az orvosi arroganciát, akkor végre rangja lenne ismét a gyógyításnak. Nem bajtárs az, aki a pusztításban társ.

Itt tudod megvásárolni.

Hanna emlékére egy alapítványt hoztak lére, amely Nagymáté Hanna Alapítvány néven találhattok meg, de innen is el tudjátok érni. Éva nem csak coachként tevékenykedik, de idősellátással foglalkozik. Tanácsadásai során segíthet a gyászfeldolgozásában vagy akár önmagad megtalálásában.

G. F. Lancer – Fekete kéz

Ma egy borítóleleplezéssel készültem nektek. G.F. Lancer – Fekete kéz című regénye előre láthatólag március 10-én fog megjelenni a Kielo kiadó gondozásában.

wwokvqti.png

A szerző első kisregénye Expulzió még a Mogul kiadó égisze alatt debütált. Az erről készült könyvajánlómat itt tudjátok elolvasni. Ezúttal a sci-fi helyett a fantasy zsánerben alkotott. Ő lesz az újonnan megalakult kiadó első szerzője, amit remélhetőleg még sokan fogják követni.

A borítót és a könyvben szereplő illusztrációkat Vadas Máté tervezte, míg a szerkesztést és tördelést a Blue’s Book Solution kivitelezte.

Fülszövege:

Ha kedveled a romantikát, a naplementében andalgást, a vadvirágok közt kergetőző tündéket…
Ha egy történetre vágysz, ami lerohan és maga alá temet…
Nos, akkor ez nem a te könyved.
Ellenben, ha nem taszít az olykor karcosabb humor, a pórias modorú zsoldosok és szereted a kissé borongós hangulatú, komótosan kibontakozó dark fantasyt…
Ez esetben Nithras hozott Palladnia földjén vándor.

Egy kis kedvcsinálónak a következő idézetet hoztam még el:

Elhozzuk a Fény áldását erre a világra! Ha másként nem, hát égni fog!

A szerző további elérhetőségei:

Moly.hu

Facebook

Instagram

Tomcsik Nóra – A nyírfák csendje

Általában azonnal megtalálom a szavakat egy-egy regény elolvasása után, azonban most nem így volt. Napok teltek el miután befejeztem és mégsem tértem magamhoz. Egyszerűen más könyvre se tudtam ránézni, inkább elmélyedtem abban az érzelem viharban, amely ennek elolvasása okozott. Tomcsik Nóra úgy forgatta a tollát a kezei között, mintha vívó az olimpián az aranyért küzdve. Előolvasóként olvashattam ezt a regényt, így immáron másodjára álltam neki. A regény a Mogul kiadó gondozásában jelent meg, a borítót és a benne rejló rajzokat Takács Emma illusztrálta.anyirfakcsendje.png

Egy olyan borzasztó korszakáról írt az emberiségnek, amely emberek millióit tette tönkre és borította nyomorúságba, mind ezt művészien és csodálatosan megfogalmazva. A három főszereplőhöz, Dmitrihez, Kolja-hoz és Grisa-hoz, repít el a cári Oroszország bukásának kezdetéhez. Betekintést nyerhetünk az akkori emberek mindennapjaiban és teljes részleteséig megismerteti az olvasóval a háború által okozott károkat. Ahogyan a három fiatal próbál életben maradni ebben a zord időszakban, azzal együtt az írónő az olvasó szívét szorongatja. Ráébresztve ezzel, hogy az emberi élet mennyire törékeny.

Nem szeretnék spoileresen írni, így a történetet magát nem mutatnám részletesebben be.

Nem egyszer le kellett tegyem a könyvet olvasás közben, ugyanis olyan gyorsan eleredtek a könnyeim, hogy már nem láttam azt, ami előttem volt. Miután az utolsó soron is túl voltam és bezártam, csak zokogtam és zokogtam. Mégis talán ez a rész volt az, amikor úgy éreztem egyszerre vett el belőlem, majd adott mást hozzám, amikor ezen sorokhoz értem:

– Végig azt mondogattam neki, hogy mindjárt jobb lesz, és segítek, csak tartson ki. Olyan reménykedve nézett rám. Fogta a kezem, és motyogott az anyjáról meg a kishúgáról… Tudod, mitől rettegek minden csatában, amikor felcserért üvöltenek? – néz rám kimerülten. – Hogy ne legyél a következő, akinek azt kell hazudnom: minden rendben lesz.

Hálás vagyok azért, hogy nekünk efajta borzalmakat nem kell átélnünk. Nem kell egyik napról a másikra elhagyni otthonunkat, csak, mert az most már állami tulajdon vagy éppen nem kell menekülnöm a szülőföldemről. Főként úgy, hogy a szomszéd országunkban dúl a háború.

Ennél szebben és pontosabban nem tudnék fogalmazni, így kivételesen a regényben az Utószóból szeretnék idézni:

Egy olyan korszakban, melyben az emberi értékek a porba hullanak, csak gyengén pislákolhat a remény. De ott van. A végsőkig. Ott van azokban, akik az utolsó pillanatig küzdenek, és emberek tudnak maradni. Romlatlanok, mint Kolja, elszántak, mint Girsa, hűek, mint Dmitri. Ez a regény nekik szól. A világban valaha élt és ma élő Koljának, Grisának és Dmitirinek, akiket Ernest Hamingway szavaival élve „el lehet pusztítani, de nem lehet legyőzni.

A szerzőt az alábbi felületeken tudjátok elérni és ha kedvet kaptál az elolvasásához itt megtudod venni. Ne felejtsd el használni az OLVASOLAMPAS kuponkódot, hogy a vásárlásod végösszegéből további 10% kedvezményre tegyél szert.

Facebook
Instagram
Moly.hu
Tiktok

Stian Skald – A nemszületett

Hamarosan megjelenik Stian Skald harmadik regénye. A nemszületett egyenes folytatása Az elveszett Aranyváros keresése és A lelkek kútja című köteteknek, ám önálló műként is olvasható, melyben lezárul Fortélyos Maugis története.covers_793867.jpg

A magyar kiadás borítóját és belső illusztrációit ezúttal is Mihályfi-Tóth Alex (www.red-art.hu) készítette, aki ismét csodálatos munkát végzett.

Fülszöveg:

Maugis a világokat összekötő átjárón keresztül visszatér otthonába, ám nyughatatlan lelke továbbra sem lel békére. Az átélt kalandok nyomot hagytak benne és olyan tudás birtokába jutott, melyet nem oszthat meg senkivel, mégis súlyos árat kell fizetnie érte. A fortélyos varázslótanonc hamarosan újra útra kel, hogy sötét titkokról rántsa le a leplet, és a rá leselkedő veszedelmek miatt arra kényszerül, hogy szövetséget kössön legádázabb ellenségével. Idővel azonban szembe kell néznie tettei következményeivel.

 

Az író elérhetőségei:

Facebook

Instagram

Moly.hu

Gregus Gábor – A gyilkos tündérek városa

Ősz elején keresett fel az író, hogy lenne-e kedvem elolvasni a legújabb regényét, A gyilkos tündérek városát. Mivel szeretem az urbanfantasyt és a fülszövegével is levett a lábamról, így rövid egyeztetések után már nálam landolt a könyv.

agyilkostunderekvarosa.jpg
Jogosan kérdezheted kedves Olvasóm, hogy mi is azaz urban fantasy?
Nos, a válaszom a következő: az urban fantasy az irodalom egy alműfaja, melynek legfőbb jellemzője, hogy a fantasy elemekkel bíró narratíva jelentősen valós, városi környezetben játszódik.
A műfaj helyválasztási szempontjának lényege, hogy valós környezetbe helyezzen a műfajra jellemző elemeket és nézőpontokat, mely által kialakul a konfliktus a valós emberi szokások és a természetfeletti elemek összekapcsolódása során, ez által előidézve a környezet változását, és a benne élők fejlődését, történeti szempontból lényeges reakcióit, anélkül hogy egy teljesen új világot kellene felépíteni háttérnek. A természetfeletti elemek széles választékát lehet ezen történeteknél alkalmazni, kezdve az idegen lények érkezésétől, a már jó ideje velünk együtt élő más fajok felfedezésén át, az alternatív világok létezéséig, mely megoldások mind oda vezetnek, hogy az addig ismert és alkalmazott szokásrend felborul, és beindítja az eseményeket a karaktereknél és a világfelépítésben is.


Miután tisztáztuk mi a műfaja regénynek, bemutatom röviden ki is valójában ő?
A budapesti születésű író, aki diplomamunkáját a magyar népmesékben felbukkanó táltos alakjáról írta, otthonosan mozog a fantasy, a misztikus sci-fi és a horror történetek világában. Elmezavar trilógiáját Underground kiadónál adatta ki, míg Megjelöltek c. regényét, már a Mogul kiadó égisze alatt jelent meg 2021-ben és most, A gyilkos tündérek városa, amelyről a cikkem is szól Olvasni Menő kiadónál debütált idén.

Nos, akkor lássuk magát a történetet: Napjainkban játszódik Budapesten és annak vonzáskörzetében. A regényt a magyar mondák világa köré építette fel a szerző. Akciódús, néhol már hátborzongató részletekig vesézve az éppen folyó csatát. Főszereplőnk, Hunor, életében hamar eljön a rég áhított fordulópont, csak nem éppen úgy, ahogyan azt ő eltervezte. Ráadásul egy olyan könyvtárban dolgozik, ahol egy ősi, felbecsülhetetlen értékű könyvet őriznek. A kötet ősi nyelven íródott, amely még megfejtésre vár az emberek világa előtt. Ennek megfelelően fegyveres erőkkel védik a tárgyat, hogy semmilyen illetéktelen személy ne férhessen hozzá. De, mit ér a fegyver, ha természet feletti képeségekkel rendelkező áll a cső végén?
Hunor a világ elől nyomtalanul eltűnik a könyvvel együtt, hatalmas nagy fennforgást hagyva maga mögött. Rosszkor volt, rossz helyen (vagy jókor jó helyen?) és emiatt soha többé nem fogja úgy látni a világot, mint az előtt. Egy táltos, egy hórihorgas betyár és egy kislány társaságában találja magát, amikor újra eszméletéhez tért. Eleinte e különös társaság, egy szavát sem hiszi el. Mindent bevet, hogy a régiséggel együtt elmeneküljön. Azonban rá kell eszmélnie, hogy gyermekkorunk meséinek szereplői létező lények és köztünk járnak. Kétkedését legyőzve kíváncsiság lesz úrrá rajta, így a szedett-vedett díszes társasággal elindul megmenteni a világot. A lények, amelyek egykor hőseink, vagy rémálmaink főszereplői voltak, kénytelenek a Fátyol mögé húzódva, rejtőzködve élni minden napjaikat a Szürkék elől. Hiszen, ha az ember rájön kilétükre újra üldözőbe veszik őket, míg mindenkit ki nem irtanak. A manóktól kezdve, a tündéreken át egészen az óriásokig minden fajt megláthat az, aki a Hangzatra fogékony. Ahogyan az már lenni szokott, nem mindig minden szép és jó, így ennek a világnak is megvannak a romlott, lecsúszott alakjai, mint például egy emberméretű csótány.


A cselekmény csak úgy pörög és pörög, hogy az olvasó észre sem veszi. A könyvet átjárja az a fajta tisztelet és szeretet a magyar népi hiedelmek iránt, amely a szerzőből származik. Nem véletlenül ezzel kapcsolatban írta a diplomamunkáját. Nagyon tetszett, hogy minden oldalon büszkén virít a magyar mende-mondák lényege, érzete. Mellékszereplői sokszínűségével és sokaságával megtalálta azt a bizonyos arany középutat, amelyen nehéz lavíroznia annak aki írásra adja fejét. Hiszen, ha túl soknak, vagy egysíkúaknak bizonyulnak ezek a szereplők, akkor elvesznek a történet értékéből. Ugyan ez a helyzet, ha kevés van, vagy az(ok) is túl nagy szerepet kap(nak). A könyv végére nem volt olyan karakter, akit legalább egy kicsit is sajnáltam volna a helyzete miatt, vagy ne kedveltem volna meg valami által (például: amikor csótány elmélkedik szobájában a nyuszijával a kezében, száznyolcvan fokos fordulatot váltott ki az érzéseimből a szereplő felé – innentől kezdve egyszerűen csak sajnálni tudtam őt).


Hunor a bénázásaival, a hitetlenségével vált valóságosabb karakterré, ahogyan a barátja is a sok sületlenségeivel egy-egy izzasztó jelenet közben. Az Őrzők voltak a kedvenc karaktereim, azonban, ha csak egyet mondhatnék, nehéz fejtörések után a táltos mellett tenném le a voksomat. A kislány, aki igazából nem is kislány, csak rossz testbe született, hatalmas nagy tudással rendelkezik és mindig mindenkin megpróbál segíteni. A kékszínű, magas, madárijesztő kinézetű lény az állandó vicces megjegyzéseivel is egy roppant kedvelhető szereplő. A Fátyol mögötti világot csak úgy rejthetik el az emberek szeme elől, ha szabályokat hoznak, amelyeket mindenkinek kötelező betartania. Itt jönnek képbe az Őrzők, akik a legfelsőbb személy, Csile, utasítására betartatják a törvényeiket. Aki nem tartja be ezeket az ősi regulákat, azokkal vagy végeznek, vagy örökre szemmel fogják tartani az Őrzők. Csile által felépített rendszer igencsak megkérdőjelezhető, amelyre a főgonosz, Báthory, ki is tér szóváltásuk során:

Azt hiszed, te jobb vagy nálam? A zsarnokoskodásoddal? A rendszereddel, amit
rákényszerítesz mindenkire? És hogy azokat, akik nem engedelmeskednek, levadászod a
különbejáratú rendőrségeddel? Mi különböztet meg téged a legsötétebb inkvizítoroktól?
Miben vagy más a bigott Szürkéktől, akiktől óvsz minket?

Összeségében nagyon élvezetes volt olvasni ezt a regényt, azonban sokszor megakasztottak az elgépelések és a szóismétlések. Mint szerkesztő-tanonc jó pár tőmondatot összevontam volna, hogy hosszabb összetett mondatokat kapjunk. Ennek ellenére bátran ajánlom mindenkinek, aki szereti az urban fantasykat, a magyar népmesék világát és nem riad meg a véresebb, részletesebb csata jelenetektől sem. Bizakodva várom, hogy hamarosan folytatása is lesz.

Kedvenc idézetem:

De ez az új világ hozzád fog igazodni. Ezt tudnod kell. Készülj fel hát, és ne hagyd magad.
Hallgass az Őrzőkre, ők jók barátaid a bajban.

A szerzőt ezeken a felületeken megtaláljátok:

Moly.hu

Facebook

Instagram

süti beállítások módosítása